Stare gry: Liero, czyli Worms w czasie rzeczywistym
Liero przez wielu graczy uznawane jest za kultowy tytuł, który nawet w XXI wieku potrafi sprawić wiele radości i emocji podczas długich potyczek na mapie 2D. Ale czym właściwie jest słynne Liero?
Dynamiczna rozgrywka w Liero
Liero zostało zaprojektowane na wzór popularnych Wormsów. Tutaj graczowi również przychodzi sterować poczynaniami wojowniczej dżdżownicy. W grze dostępnych jest 40 rodzajów broni, z czego każdy gracz na początku rozgrywki wybiera lub losuje 4 z nich. Dodatkowo zostaje wyposażony w sprężystą linę z hakiem.
Po wybraniu mapy, na której będzie toczyła się rozgrywka, pojawi się również możliwość wprowadzania lekkich modyfikacji, takich jak chociażby prędkość ataku. Im szybciej będzie można oddawać kolejne strzały (na przykład z bazooki), tym większy chaos będzie panował podczas rozgrywki.
Do tego wszystkiego dochodzi fakt, że Liero nie posiada trybu turowego, a wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym. Dzięki temu całość jest niezwykle żywa, a do umiejętności celnego strzelania i zmysłu taktycznego dochodzi również konieczność stosowania uników i poprawy refleksu gracza.
Mechanika w Liero
Rozpoczynając przygodę z Liero warto pamiętać, że tytułowe dżdżownice (liero w języku fińskim oznacza właśnie dżdżownicę) mają nielimitowany zapas amunicji. Jedyne co muszą brać pod uwagę w kwestiach militarnych jest konieczność przeładowywania broni (co jak zostało wyżej wspomniane, może zostać wyłączone przy tworzeniu mapy).
Standardowym celem gracza jest wyeliminowanie swojego przeciwnika poprzez pozbawienie go wszystkich punktów życia lub wyrzucenie go poza mapę.
W Liero znajdują się 4 tryby gry:
– Kill’em all – tutaj gra toczy się do momentu, aż któryś z graczy straci wszystkie dostępne życia
– Capture the Flag – popularny tryb w tego typu grach. Trzeba zabierać flagę z bazy przeciwnika i przynosić ją do siebie. Flagę można podnieść jedynie w sytuacji, gdy nie żyje przeciwnik. Wygrywa gracz, który pierwszy osiągnie ustalony poziom punktów
– Game of Tag – rozgrywka ma zasady zbliżone do Kill’em all. Jedyną różnicą jest to, że gracz po swojej śmierci ma określoną ilość czasu na wyeliminowanie swojego przeciwnika. Gra toczy się do momentu, w którym któryś z graczy nie zdoła wyrobić się w określonym czasie
– Simple CtF – uproszczona wersja Capture the Flag. Tutaj wystarczy stanąć na fladze, aby ją podnieść. Nie ma znaczenia czy przeciwnik jest przy życiu
Szczególną zaletą Liero jest możliwość gry na podzielonym ekranie. Splitscreen sprawia, że rozgrywka nabiera rumieńców i staje się prawdziwym wyzwaniem.
Liero w XXI wieku
Mimo, że gra pochodzi z 1999 roku, to współcześnie wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem, a w Internecie można znaleźć do niej liczne mody, których celem jest uatrakcyjnienie rozgrywki. Początkowo Liero działało na systemie operacyjnym MS-DOS, choć aktualnie bez problemu można odpalić grę na systemach takich jak Linux czy Windows 10.